لفاف بسته‌بندی چیست؟ راهنمای شناخت رول انواع دستگاه بسته بندی

لفاف بسته‌بندی چیست؟ راهنمای شناخت رول انواع دستگاه بسته بندی

لفاف بسته‌بندی چیست؟ تابه‌حال به جنس بسته‌بندی‌های رنگ‌ووارنگ داخل مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها دقت کرده‌اید. جنس پایه این بسته‌بندی‌ها غالباً از نایلون و پلاستیک است. اما در ترکیب‌ها و انواع متنوعی تولید و مورداستفاده قرار می‌گیرند.

به‌طورکلی به هر نوع بسته‌بندی مواد غذایی و شیمیایی لفاف میگویند که در رول‌های بزرگ، بر روی انواع دستگاه بسته‌بندی نصب‌شده و مورداستفاده قرار می‌گیرند. جنس این لایه پوششی بر اساس نوع دستگاه بسته‌بندی معین می‌شود.

در این مطلب در پایگاه دانش بهفر ماشین انواع رول بسته‌بندی را معرفی خواهیم کرد…

توجه:این مقاله تنها برای اطلاع رسانی منتشر شده و مشاوره تلفنی شرکت بهفر ماشین اطلس البرز تنها در زمینه خرید ماشین آلات بسته بندی صنعتی است.

لفاف چیست؟

در زبان صنعتی به هر نوع لایه پوششی پلاستیکی که برای بسته‌بندی هر محصولی استفاده شود لفاف گفته می‌شود. لفاف در سایزها و کیفیت‌های مختلف و در رول‌های نایلونی تولید می‌شوند. البته این رول‌ها بر اساس نام برند و اطلاعات و نقوش موردنیاز در بسته‌بندی چاپ رول شده و مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این رول‌ها بر روی انواع ماشین‌آلات بسته‌بندی نصب‌شده و استفاده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به انواع بسته‌بندی چیپس و پفک اشاره کرد.

لفاف بسته‌بندی 2

انواع لفاف برای بسته‌بندی

جنس لفاف به چند دسته کلی (روشن، تیره یا مات، رنگ صدفی و متالایز) دسته‌بندی می‌شود…

1-رول بسته‌بندی شفاف

این نوع لفاف برای بسته‌بندی مواد غذایی و شیمایی که نیاز به دیده شدن دارند مورداستفاده قرار می‌گیرند. همانند بسته‌بندی انواع حبوبات. این نوع بسته‌بندی امکان مشاهده محصول و کیفیت‌سنجی آن توسط خریدار را فراهم می‌کند.

2-رول بسته‌بندی مات

این نوع لفاف در بسته‌بندی مواد غذایی و شیمیایی حساس به نور مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این نوع بسته‌بندی از نفوذ نور به داخل بسته‌بندی جلوگیری می‌شود.

3-لفاف بسته‌بندی صدفی

لفاف صدفی برای محصولات با حساسیت و قیمت پایین مورداستفاده قرار می‌گیرد. همانند بسته‌بندی نمک.

4-لفاف بسته‌بندی متالایز

این نوع بسته‌بندی دولایه از یک‌لایه نایلون و یک‌لایه نازک فلزی تشکیل‌شده است. این نوع جنس بسته‌بندی مقاومت بالا و ماندگاری بیشتری داشته و بیشتر برای بسته‌بندی‌های کوچک همانند بسته‌بندی‌های تک‌نفره (ساشه) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

لفاف بسته‌بندی 3

فواید لفاف بسته‌بندی

هر نوع محصولی که با لفاف بسته‌بندی‌شده باشد، ضربه‌پذیری بیشتری دارد. از طرفی عمر مفید محصول را به میزان چشم‌گیری افزایش داده و مانع فاسدشدن آن می‌شود. مانع ورود حشرات و عوامل بیماری‌زا شده و رطوبت محصول را کنترل می‌کند.

یکی دیگر از فواید رول بسته‌بندی جلوگیری از تابش نور خورشید به محصول است که باعث حفظ کیفیت می‌شود. نکته بسیار مهم دیگر امکان چاپ بر روی این نوع بسته‌بندی‌ها است که باعث برند سازی و افزایش زیبایی و همچنین اعتمادسازی بیشتر خریدار می‌شود.

چاپ بر روی رول بسته‌بندی

چاپ بر روی لفاف بسته‌بندی به روش‌های مختلف انجام می‌شود…

1-چاپ یکرو یا تگ لایه

در این روش چاپ رول تنها بر روی یک‌طرف آن صورت می‌گیرد. این نوع چاپ بیشتر برای لیبل زنی انواع قوطی و بطری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

2-چاپ دو رو یا دولایه

این نوع چاپ ماندگاری محصول را افزایش می‌دهد. ازاین‌رو برای محصولات حساس و مواد غذایی استفاده می‌شود که می‌توان به انواع بسته‌بندی شکلات و آب‌نبات و یا چیپس و پفک اشاره کرد.

قیمت رول بسته‌بندی

قیمت لفاف به کیفیت و ضخامت نایلون آن بستگی دارد. یکی دیگر از عوامل مؤثر در تعیین قیمت نهایی رول بسته‌بندی، وارداتی بودن آن است. لفاف‌هایی که در داخل کشور تولید می‌شوند قیمت بسیار پایین‌تری دارند.

https://www.starlabel.com/blog/flexible-packaging/

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
تماس باما