دستگاه سیل وکیوم چه تفاوتی با دستگاه سیل دارد؟

دستگاه سیل وکیوم چه تفاوتی با دستگاه سیل دارد؟

دستگاه سیل وکیوم چه تفاوتی با دستگاه سیل دارد ؟مسلماً بارها به بسته‌بندی‌های انواع مواد غذایی که در بسته‌بندی‌های سلفونی یا آلومینیومی هواکشی و پوشانده شده‌اند، برخورد کرده‌اید. این نوع بسته‌بندی دوام و ماندگاری محصولات غذایی را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

این نوع بسته‌بندی به بسته‌بندی وکیوم مشهور بوده و انواع مختلفی هم دارد. تفاوت‌های زیادی در نوع بسته‌بندی وکیوم وجود دارد. اما یک تفاوت عمده در نوع بسته وکیوم وجود دارد که به چشم هم نمی‌آید. این تفاوت با نوع دستگاه بسته‌بندی وکیوم مشخص می‌شود.

این نمونه ماشین‌آلات به دو مدل عمده دستگاه سیل وکیوم و دستگاه سیل تقسیم‌بندی می‌شوند. اما تفاوت دستگاه سیل وکیوم با دستگاه سیل چیست؟ در این مطلب از سایت بهفر ماشین البرز تفاوت دستگاه بسته بندی سیل وکیوم با دستگاه سیل و نحوه کارکرد آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

دستگاه سیل وکیوم چه تفاوتی با دستگاه سیل دارد؟

دستگاه سیل وکیوم

اصلی‌ترین تفاوت دستگاه سیل وکیوم با دستگاه سیل حرارتی در میزان ماندگاری محصولات بسته‌بندی‌شده است. در دستگاه سیل وکیوم هوای داخل سلفون یا هر نوع بسته‌بندی دیگر کاملاً خارج‌شده و در صورت نیاز، هم‌زمان انواع گازهای نگه‌دارنده به داخل بسته‌بندی دمیده می‌شود.

بعد از سیل شدن محصول موردنظر، گاز نگه‌دارنده تاریخ‌مصرف ماده غذایی را افزایش داده و از فاسدشدن آن جلوگیری می‌کند.

انواع دستگاه سیل وکیوم

1-سیل وکیوم

در این نوع ماشین‌آلات تنها هوای بسته‌بندی محصول خارج‌شده و درب ظرف یا بسته‌بندی موردنظر دوخت حرارتی یا سیل حرارتی می‌شود. این نوع بسته‌بندی برای محصولات با عمر مفید بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه سیل وکیوم صنعتی

2-سیل وکیوم همراه با تزریق گاز

در این نمونه ماشین‌آلات هم‌زمان با هواگیری میزان مشخصی از گازهای نگه‌دارنده همانند CO2،N2،MAP…به داخل بسته‌بندی تزریق و درنهایت سیل حرارتی می‌شود. همان‌طور که اشاره شد این نوع بسته‌بندی بهترین گزینه برای محصولات غذایی حساس است.

این نمونه بسته‌بندی به میزان چشم‌گیری عمر مفید محصول را افزایش می‌دهد. از این نوع بسته‌بندی می‌توان برای افزایش عمر انواع گوشت، دسر، انواع سبزی تازه و سرخ‌کرده استفاده کرد.

تا به اینجای مطلب تفاوت انواع دستگاه سیل وکیوم را برسی کردیم. اما جواب این سؤال که دستگاه سیل وکیوم چه تفاوتی با دستگاه سیل دارد؟ هنوز پاسخ داده نشده است…

دستگاه سیل وکیوم چه تفاوتی با دستگاه سیل دارد؟

جواب به این سؤال بسیار ساده‌تر از پاسخ به تفاوت ماشین‌آلات سیل وکیوم با یکدیگر است. در نمونه ماشین‌آلات سیل حرارتی دیگر خبری از هواکشی و یا تزریق گاز نیست. به زبان ساده‌تر دستگاه سیل تنها درب بسته‌بندی موردنظر را دوخت حرارتی می‌کند.

این نمونه بسته‌بندی برای محصولات غیر از انواع مواد غذایی یا مواد غذایی که طول عمر بالایی دارند مورداستفاده قرار می‌گیرد. همانند میوه و یا سبزی خشک‌شده.

دستگاه سیل و کیوم صنعتی

همچنین مطالعه کنید: انواع دستگاه بسته بندی حبوبات/قیمت دستگاه بسته بندی حبوبات و خشکبار

مدل‌های مختلف دستگاه سیل وکیوم

دستگاه سیل وکیوم رومیزی (کارگاهی)

این نمونه ماشین‌آلات با ظرفیت پایین‌تر و حجم کمتر مناسب مشاغل کوچک‌تر با حجم تولید پایین هستند. این ماشین‌آلات نیمه‌خودکار بوده و در فرایند سیل وکیوم احتیاج به یک اپراتور دارند.

دستگاه سیل و کیوم رو میزی

دستگاه سیل وکیوم ریلی اتوماتیک (کارخانه‌ای)

این نمونه ماشین‌آلات سیل وکیوم سرعت وکیوم بسیار بالایی داشته و تمام‌اتوماتیک هستند. در این دستگاه و در فرایند بسته‌بندی نیاز به دخالت دست وجود ندارد. دستگاه سیل وکیوم ریلی اتوماتیک مخصوص کارخانه‌های بزرگ و حجم تولید بالا است.

مدل‌های مختلف دستگاه سیل حرارتی

دستگاه حرارتی خانگی

این نمونه دستگاه بیشتر در رستوران‌ها استفاده‌شده و انواع مواد غذایی، دسرها و سالادها را سیل حرارتی می‌کند.

دستگاه سیل خانگی

دستگاه سیل حرارتی صنعتی

در نمونه صنعتی دستگاه سیل حرارتی، سرعت بسته‌بندی بسیار بالاتر بوده و نیاز به نیروی انسانی بسیار کمتر است.

لینکهای منبع:

https://www.vacmasterfresh.com/fresh-bites-blog/what-is-the-difference-between-chamber-and-suction-sealers-/

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
تماس باما